Hirudoterapia (z latinského „hirudo“ – pijavice) je liečba pijavicami. Používala sa už tisíce rokov pred Kristom. Lekárske pijavice používali už egyptskí faraóni, zmienka o pijaviciach je tiež v Biblii a Koráne. Už v dávnych dokumentoch nájdeme dôkaz, že napríklad múdra Kleopatra sa pomocou pijavíc vyliečila z vážnej choroby a nariadila zachytiť ich na stenách pyramíd na desať generácií. S pomocou pijavíc uľahčili trpiacim pacientom aj veľkí lekári ako Hippokrates, Galen a Avicenna.
V stredovekej Európe boli pijavice úradne uznanými pri liečbe mnohých chorôb.

V 19., nie tak vzdialenom storočí, Rusko predalo 27 miliónov pijavíc a ich pomoc využívali roľníci, jemné dámy aj kráľovské osobnosti.

V súčasnej dobe, je po celom svete nový nárast záujmu o liečbu pijavicami. Nie je to však nijaký módny výstrelok, je to znamenie, že ľudia sa stávajú uvedomelejšími a začínajú sa starať o svoje zdravie. Tento spôsob sa stáva populárnym pretože kombinuje schopnosti farmakológie, reflexológie a očisty tela. Pijavica je druh živej ihly, ktorá sama nájde biologicky aktívny bod, do ktorého sa zahryzne. Táto medóda je preto oveľa jednoduchšia a zároveň bezpečnejšia ako klasická akupunktúra. Orem toho vypúštajú pijavice do krvného obehu svoje sliny, ktoré obsahujú viac ako sto rôznych biologicky aktívnych látok, ktoré normalizujú telo.

Hirudoterapia pomáha s veľkým počtom ochorení, môže zachrániť od operácie a často je to jediný nástroj, ktorý pomáha pacientom pri: endometrióze, maternicových myómov, hemeroidom, varixom, tromboflebitíde či cystách na vaječníkoch, atď.

Aké choroby lieči pijavica lekárska sa môžete dočítat tu: Liečenie pijavicou lekárskou

Hirudoterapia je účinná aj v urológii, pri poruchách potencie, prostaty, ochorenia obličiek, sekundárnej neplodnosti u mužov. S veľkým úspechom sú pijavice používané aj ku kozmetickým účelom: na celulitídu, vrásky, jazvy, mladíckom akné, atď.

Pijavice pomáhajú vyliečiť akné, odreniny, pyodermiu, dermatózy, lupienku, atopickú dermatídu, ekzém či sklerodermiu. Liečba pijavicami pomáha tiež pri nespavosti, bolesti hlavy, závratom, nervozite a migréne, neuritíde sluchového nervu, reumatizmu, reumatickej artrídy, artríde, osteoartíde a lezií kosti a kĺbov po poranení.

Hirudoterapia je účinná pri liečbe chronických zápalových procesov maternice, mastitídy, kolpitov, ovariálnych dysfunkcií, menopauzálnych symptómov, menštruačných poruchách. Pomáha liečiť a predchádzať komplikáciám spôsobeným zápalom prídavky alebo potratu.

Terapia pijavicami pomáha aj pri mnohých kardiovaskulárnych a pľúcnych chorobách: vysokom tlaku, ateroskleróze, angína, CHD, bronchiálnej astme, bronchitíde, fibróze. terapia pijavicami sa tiež úspešne používa na prevenciu mŕtvice a srdcového infarktu.

Hirudoterapia zmierňuje zápchu a brušné zrasty, cholecystítídu, žlčové kamene, zápal žalúdka, zápal pankreasu, zápal hrubého čreva, zápal dvanástnika, cirhózu pečene, biliárnej dyskinéze a iných ochoreniach pečene, rovnako ako pri metabolických ochoreniach: obezite, diabetes. Pijavice ošetrujú aj zápal prínosných dutín, zápal stredného ucha, významne pomáha s modrinami, zlomeninami a zmierňuje opuch.

Lekárske pijavice sú chované v biologických továrňach a pred použitím sú sterilné. Pijavice by mali byť pod dohľadom hirudoterapeuta, aby správne identifikoval liečbu, miesto priloženia a počet pijavíc.