Terapia pijavicami

Jedna z najstarších oblastí medicíny a kozmetiky. O histórii používania pijavíc na liečebné účely možno rozprávať hodiny, pretože má viac ako len pár desiatok rokov – je takmer taká stará ako medicína sama. Egyptskí panovníci neváhali trpieť pre krásne zbožňované telo, v stredoveku liečili pijavicami takmer všetky choroby. A napodiv, naozaj liečili a veľmi úspešne.

Okrem toho, že sa pacient zotavuje, zlepší sa jeho celkový zdravotný stav, udržuje si mladistvý vzhľad a dokonca zlepšuje náladu.

Aké je tajomstvo pijavíc? A ako to, že pijavice dokážu také zázraky?

V skutočnosti existuje vo svete viac ako 600 druhov pijavíc, no pre liečbu sú vhodné len tri a všetky sú poddruh liečivej pijavice – pijavice lekárskej. V súčasnosti sú pijavice ohrozený druh a sú zapísané do „Červenej knihy“.
Pijavice patria medzi obrúčkavce, avšak počas svojej dlhej histórie sa prispôsobili podmienkam a zmutovali. Majú telo so silnými prísavkami a tiež zdatné čeľuste. Vďaka prísavkám pijavica priľne k telu a môžu takto vydržať pomerne dlhú dobu. Tzv. čeľusť – tri svalnaté hrany tvoria silné chitínové zuby, ktoré prerežú ľudskú pokožku do hĺbky 1,5 mm.

Je uhryznutie pijavicou bolestivé ?

Výsledkom je malá rana a pocit uštipnutia komára alebo pichnutie ihlou. Ale bolesť trvá len malú chvíľu – pijavica ako dobrý lekár, ihneď použije anestéziu na pacienta- je to jej špeciálne tajomstvo, ktoré odstraňuje bolesť, ale môže spôsobiť dlhšie trvajúci pramienok krvi v mieste uhryznutia ( až 24 hodín).

Pijavica a jej tráviaci systém recykluje ľudskú krv a vytvára liečivé látky, ktoré vypúšťa späť do obehového systému človeka.

A aký je výsledok?

Výsledkom je prudký skok prílivu veselosti a radosti, ktorý je sám o sebe veľmi dôležitý. Ak k tomu pridáme významný zdravotný a kozmetický efekt je zrejmé, že pijavice sú univerzálny liek, ktorý nikdy nestratí svoj význam a popularitu.