Hirudoterapia a úprava stravy – stravovanie počas hirudoterapie
Jedným z hlavných doplňujúcich spôsobov zvýšenia efektívnosti účinku hirudoterapie je úprava stravy a pitného režimu.
V iných článkoch, kde sa podrobne venujem účinku pijavice lekárskej na ľudský organizmus, som opísal procesy, ktoré zrýchľujú a zlepšujú látkovú premenu v organizme a takisto z neho odstraňujú odpadové látky. Ide hlavne o procesy straty krvi počas prisatia, následného krvácania rany, zníženia viskozity krvi, zrýchlenie jej prúdenia, blokovanie procesov zrážania krvi a rozpúšťanie bunkových stien, ktoré vedie k intenzívnejšej mikrocirkulácii a látkovej premene na bunkovej úrovni.
Pre organizmus je teda dôležité, aby počas aktivácie procesov, ktoré v organizme po zahryznutí pijavice lekárskej vzniknú, bolo dostatočné množstvo výživných a pre organizmus potrebných látok. Tieto látky organizmus využije pri tvorbe novej krvi a ďalšieho tkaniva, napríklad pri hojení ranky po zahryznutí a pri doplnení medzibunkovej tekutiny, ktorej organizmus počas krvácania vylúči až tri krát viac ako samotnej krvi.
S úpravou stravy a pitného režimu je dobré začať niekoľko dní pred zahájením terapie pijavicou lekárskou a ideálne úpravu stravy zachovať počas celého obdobia terapie a aj krátko po dokončení posledného priloženia pijavíc. Napríklad, ak si budeme pijavice prikladať raz za týždeň po dobu jedného mesiaca, úprava stravy a pitného režimu by mala trvať okolo 40 dní.
Pri úprave stravy je kľúčom dostatočný prísun výživných látok (vitamínov, minerálov, aminokyselín, mastných kyselín a glukózy) a to takých, ktoré sú ľahko stráviteľné a rýchlo vstrebateľné.
Túto zložitú kombináciu nám zabezpečí príjem predovšetkým rastlinných produktov (ovocia, zeleniny orechov, strukovín, čerstvé džúsy, sója, tofu a samozrejme smoothie…) a rýb. V ideálnom prípade by takéto stravovanie malo počas terapie tvoriť 90 až 95% potravy. Ťažko stráviteľné jedlá je najlepšie vylúčiť. V prípade, že niekto nedokáže vydržať bez mäsa, tak je lepšie jesť skôr dusenú alebo varenú hydinu a to maximálne do 17 hodiny večer, nakoľko po tomto čase sa v žalúdočnej sliznici obmedzuje tvorba pepsínu, teda dôležitého enzýmu pri trávení živočíšnej potravy. Bez pepsínu sa trávenie výrazne predlžuje a dochádza ku kvaseniu tráveniny. U väčšiny ľudí sa neodporúča jesť pred spaním a keď už človek niečo predsa len zje, malo by ísť o ľahko stráviteľné potraviny.
Ak už teda mäso jeme, je lepšie ho jesť približne v strednom medzičase, medzi jednotlivými priloženiami pijavíc. Ak napríklad plánujeme priložiť pijavice v pondelok a v nedeľu, tak ideálny čas na mäsitú stravu bude v stredu alebo štvrtok. Mäso môžeme čiastočne nahradiť vývarmi na mäsovom základe, ktoré však jeme bez mäsa. V prípadoch, kedy to bez mäsa naozaj nejde, dbáme na jeho druh, množstvo a prípravu. Vyberáme si ľahko stráviteľné mäso, porcie sa snažíme obmedziť, mäso varíme alebo dusíme a používame menej soli. V prílohe sa vyhýbame sacharidom a dôraz kladieme na väčšie množstvo listovej a škrobovej zeleniny.
Počas dňa, kedy plánujeme priloženie pijavice lekárskej, je dobré jesť iba ľahké jedlá bohaté na vitamíny a dodržiavať pitný režim, ktorý opíšem v osobitnom článku.