Začiatkom novembra v roku 2016 sme navštívili Moskvu. Hlavným účelom našej návštevy bola účasť na druhom celosvetovom kongrese hirudoterapie. Okrem účasti na kongrese sme takisto pracovali na spoznávaní nových ľudí, nadväzovali sme kontakty a hľadali možnosti spolupráce v rozvoji hirudoterapie do budúcnosti. Podarilo sa nám navštíviť aj najstaršiu farmu, zameranú na chov pijavice lekárskej, ktorá nedávno oslávila 75 rokov fungovania. O tejto návšteve sa môžete dočítať viac v tomto článku kliknutím na jeho názov: “návšteva centra medicínskej pijavice v Moskve

Kongresu sa zúčastnilo okolo 300 účastníkov z 22 krajín. My, ako tím hirudoterapie s.r.o. sme boli jedinými zástupcami za Slovenskú a Českú republiku. Väčšina účastníkov aktívne pracuje v oblasti hirudoterapie. Zastúpené boli všetky skupiny špecializovaných oblastí. Keby sme účastníkov rozdelili do skupín, tak tam boli hlavne lekári, potom národní liečitelia, lektori a vedci a v neposlednom rade tiež chovatelia pijavíc.

Pre zasvätených ľudí je známe, že Rusko je jednoznačným svetovým lídrom v oblasti hirudoterapie. Toto prvenstvo drží Rusko právom, pretože nikde na svete nie je hirudoterapia natoľko rozvinutou disciplínou ako práve v Rusku. Toto prvenstvo dosiahli predovšetkým vďaka niekoľko desaťročí trvajúcemu výskumu pijavice lekárskej, jej vplyvu na zdravie človeka a používaniu pijavice lekárskej v praxi v rámci štátom schválenej štátnej medicíny.

Za každým výsledkom je však potrebné hľadať predovšetkým ľudí, ktorí zasvätili svoj život tejto často neľahkej úlohe v konkurencii s dynamicky sa rozvíjajúcim farmaceutickým odvetvím, aby dokázali, že pijavice nepatria do stredoveku ako ich často mnohí predstavitelia farmaceutického odvetvia označujú, ale vďaka dokázateľnému vedeckému výskumu a vďaka praktickým výsledkom obhájili ich právoplatné miesto v popredí veľkého množstva moderných liečebných preparátov. Osobnostiam ruskej hirudoterapie sa budeme venovať v inom článku. Dnes spomenieme iba dvoch hlavných predstaviteľov, s ktorými sme mali možnosť sa zoznámiť a s ktorými plánujeme ďalšiu spoluprácu.

Doktor Konstantin Sukhov – MD, PhD prezident celosvetovej organizácie hirudoterapeutov, praktikujúci lekár, člen komory pre ochranu zdravia v štátnej dume ruskej federácie, odborný poradca pre ministerstvo zdravotníctva, organizačný poradca tradičnej medicíny v Moskve a člen mnohých riadiacich výborov v iných inštitúciách.

S doktorom Sukhovom máme veľmi podobné názory, vízie aj smerovanie v oblasti rozvoja hirudoterapie.
Rokujeme o členstve v celosvetovej organizácií hirudoterapeutov, ktoré by sme mohli získať začiatkom roku 2017. Sme v kontakte s niekoľkými z 2000 študentov, ktorý prešli jeho rukami a postupne si osvojujeme overené metódy ktoré vyučuje. Z Ruska sme priviezli niekoľko jeho knižiek a začiatkom roku 2017 sa zameriame predovšetkým na štúdium jeho práce. Do budúcna plánujeme spolupracovať najmä na organizačnej úrovni pri rozvíjaní hirudoterapie v našom okolí.

Albert Krasheniuk – profesor, doktor medicínskej náuky, riaditeľ akadémie hirudoterapie v Petrohrade, akademik európskej akadémie prírodných náuk, získal titul čestný vedec Európy, virológ, prezident asociácie hirudoterapeutov v Petrohrade, autor niekoľkých hirudoterapeutických liečebných metód a mnoho ďalšieho.

S profesorom Krasheniukom a jeho manželkou sme strávili najviac času počas našej návštevy kongresu v Moskve. V blízkej budúcnosti ich plánujeme navštíviť v Petrohrade a pracujeme na príprave celého radu spoločných projektov, o ktorých čoskoro napíšeme ďalšie články.

Účasť na kongrese bola náročná, no podarilo sa nám urobiť míľový krok dopredu. Okrem mnohých cenných kontaktov, informácií a zážitkov sme taktiež priviezli plný kufor písomných materiálov, audio a video materiálov, s ktorými budeme v blízkej budúcnosti pracovať a vďaka tejto práci postupne zvyšovať informovanosť v oblasti hirudoterapie, ale predovšetkým otvoríme nové možnosti a postupy používania pijavice lekárskej ako terapeutickej metódy pri mnohých patologických narušeniach v ľudskom organizme.

Tešíme sa, tak nám držte palce k spoločnému úžitku pre priaznivcov terapie pijavicou lekárskou.

Viac fotografií nájdete na stránke kongresu: http://congress2016.hirudotherapy.com/ru/