Hirudoterapeutické sedenie

V tomto článku nebudeme popisovať úžitok z liečby týchto malých liečiteľov, ale liečenie samotné.
Počas sedenia môže pacient sedieť alebo ležať. Obvykle sa aplikujú 2-3 pijavice, maximálne 7. V prvých minútach po aplikácii budete cítiť pálenie a mierne bolesti. Táto doba trvá asi 5- 10 minút, za celé sedenie, ktoré trvá menej ako hodinu, vysaje pijavica 3-5 mililitrov krvi.
Ako „spúšťame“ pijavice? Pijavice sú umiestnené v špeciálnej sklenenej nádobe a otvorenou stranou smerujúcou do vybraného umiestnenia. Pijavica zvyčajne upraví svoj postoj a drží presne tam, kde je to najviac potrebné. Ak je vopred presne definovaný bod na sanie je nutné zvoliť malú nádobu a stlačiť kožu. To znamená, že pijavica nemá žiadny priestor pre voľbu a prisaje sa presne tam, kde ju budete potrebovať. Po určitom čase pijavice sami odpadnú. Ak sa tak nestane, pomôže vata namočená v liehu lebo jóde. Z rany môže v priebehu dňa vytekať krv alebo hnis. Ak rana nekrváca uhryznutie zmizne počas dvoch týždňov. Ak krváca, môžu z nej ostať jemné jazvy, ktoré ale nakoniec zmiznú a stanú sa prakticky neviditeľnými. Rozhodujúcu úlohu tu zohráva koža konkrétneho pacienta.
Ak po sedení cítite závrat, miernu slabosť alebo dôjde k miernemu zvýšeniu teploty, nemusíte sa báť, to všetko je normálne. Aby bolo pre Vás jednoduchšie pohybovať sa po zákroku, môžete si so sebou priniesť čokoládu alebo džús, ktorý si dáte na posilnenie po zákroku.
Ak si dáte počas sedenia tri a menej pijavíc, môžete zákrok opakovať už na druhý deň. Ak máte počas jedného sedenia viac ako tri pijavice, ďalšie sedenie sa odporúča v priebehu ďalšieho týždňa.

Projekt Hirudoterapia.sk podporilo aj laserové centrum v Bratislave Cornea.sk