Jedným z hlavných účinkov pijavice lekárskej na organizmus človeka, ale aj zvierat je takzvané riedenie krvi.
Termín “riedenie krvi“ znie pomerne jednoducho a zrozumiteľne.
Počas našej štúdie sme sa väčšinou stretávali s názorom, že za hustú krv sa ľudovo označuje taká krv, ktorá obsahuje vysoké množstvo červených krviniek, respektíve ich farbiva hemoglobínu a taktiež s informáciou, že tabletky na riedenie krvi skutočne krv riedia. Je to však naozaj tak?
Na začiatku sa teda pozrieme, kedy môžeme hovoriť o syndróme hustej krvi.
Základom pre definovanie hustej krvi je jej viskozita. Keď viskozita krvi celkovo, (prípadne jej komponentov) prevyšuje normálne hodnoty, dochádza k syndrómu hustej krvi, dôsledkom čoho sa môžu narušiť mnohé funkcie krvi v organizme.
Kľúčom k pochopeniu efektu riedenia krvi pomocou hirudoterapie je pochopenie viskozity krvi. Pre jednoduchšie pochopenie problematiky si môžete pozrieť nižšie zobrazené video. Zámerne sa snažím nepoužívať príliš mnoho odborných termínov, aby zverejnené informácie boli zrozumiteľné pre širokú verejnosť. Koho zaujíma presná definícia viskozity, použite prosím internetové vyhľadávanie.
V tomto článku ako príklad použijem vodu a olej, ktoré budú predstavovať krvnú plazmu, teda tekutú zložku krvi (voda a olej) a kamienok, ktorý bude predstavovať krvné telieska – napríklad červené a biele krvinky.
Keď kamienok hodíme do vody, tak rýchlo klesne ku dnu- to znamená, že voda má nízku viskozitu a jednotlivé telieska sa v nej ľahko a bez väčšieho odporu pohybujú. Keď kamienok hodíme do oleja, bude ku dnu klesať pomaly. V tomto prípade hovoríme o vysokej viskozite a telieska čelia silnejšiemu odporu pri pohybe. Keď to prirovnáme ku krvi, ktorá má predovšetkým transportnú funkciu, tak zvýšená viskozita krvi spôsobuje narušenie jej základných transportných funkcií. Okrem samotného pohybu teliesok v krvi je narušený aj celkový krvný obeh, kde sa krv ťažšie a pomalšie pohybuje a ťažšie sa dostáva do tenkých vlásočníc krvného obehu, obmedzuje sa prekrvenie organizmu a jednotlivých jeho orgánov.
Na obrázkoch vidíme cievy krvného obehu:
Syndróm hustej krvi sa môže prejaviť napríklad zvýšeným tlakom a zvýšenou srdečnou činnosťou, kedy sa organizmus snaží kompenzovať spomalenie biologických procesov. Príznakom zvýšenej viskozity môže byť aj tŕpnutie tela, pichanie pod kožou, celková slabosť, bolesti hlavy, nedokrvenie a iné. Pretože ide o syndróm, ktorého príčinu treba hľadať v iných častiach organizmu, nie je možné konkrétne a definitívne určiť jeho príznaky.
Zjednodušene môžeme povedať, že od stavu našej krvi závisí stav nášho srdcovo- cievneho systému, od stavu ktorého závisí stav a fungovanie takmer všetkých procesov organizmu, jeho orgánov a buniek.
Na zvýšenú viskozitu krvi majú vplyv rôzne akútne aj chronické patologické procesy v organizme, zlá výživa, nadmerné pitie alkoholu a nízky príjem vody.
Jednou z príčin zvýšenej viskozity je aj nadmerné zrážanie krvi, takzvaná trombofília. Toto je hlavná príčina, prečo mnoho ľudí užíva takzvané tabletky na riedenie krvi. Tieto tabletky v skutočnosti krv neriedia, ale zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, ktoré by vo výsledku mohli zvýšiť aj viskozitu krvi. Tieto tabletky však nie sú určené na zníženie viskozity krvi, ale na prevenciu proti krvným zrazeninám. Napríklad Warfarin zjednodušene funguje tak, že blokuje vitamín K, ktorý je dôležitý pre tvorbu elementov potrebných pre zrážanie krvi. Pacienti ktorí ho užívajú, môžu jesť obmedzené množstvo potravín s vitamínom K, ako sú napríklad šaláty, zelenina a podobne. Warfarin neúčinkuje priamo na procesy zrážania krvi, ale zabraňuje tvorbe dôležitých komponentov zúčastňujúcich sa na procese zrážania krvi. Ak je pre Vás táto téma aktuálna, odporúčam Vám viac informácií vyhľadať na internete.
Pri aplikácií pijavice lekárskej dochádza k mechanickému efektu, kedy pijavica lekárska časť krvi vypije a časť krvi vytečie po odpadnutí pijavice. Práve strata krvi v organizme má jeden z hlavných vplyvov na jej viskozitu. Stratená krv sa okamžite nahradí a to tak, že organizmus do krvného obehu vylúči medzibunkovú tekutinu a slezina doplní červené krvinky. V histórii bolo veľmi známe púšťanie žilou, ktorého dôležitý účinok spočíval práve v znížení viskozity krvi. Na úrovni biochemických procesov pijavica po prisatí a prehryznutí kože do organizmu vypustí sliny, ktoré obsahujú hirudín, teda látku, ktorú obsahuje iba slina pijavíc a niektoré hadie jedy. Hirudín sa priamo naviaže na trombín – enzým, ktorý hrá hlavnú úlohu pri zrážaní krvi. Hirudín potlačí jeho funkciu, čím takisto vplýva na zníženie viskozity krvi.
Znížená viskozita krvi pomáha obnoviť transportné funkcie krvi, rýchlosť jej pohybu a pohybu krvných teliesok v krvnej plazme, čo vo výsledku znamená lepšie prekrvenie organizmu a orgánov, ktoré majú možnosť získať potrebné látky tam, kam je treba, potrebnou rýchlosťou a v potrebnom množstve v prípade, že ich je v organizme dostatok. Znížená viskozita má pozitívny účinok na celé vnútorné prostredie, ktoré sa ľahšie očisťuje od vyprodukovaného metabolického odpadu.
V prípade, že sa terapia opakuje v potrebnom intervale a sú zavedené zmeny v životnom štýle človeka trpiaceho syndrómom hustej krvi, je pomerne veľká šanca k postupnej normalizácii a k odstráneniu tohto syndrómu.
V niektorých prípadoch postačí aj samotná terapia pijavicou lekárskou, no častejšie sú pozitívne výsledky zaznamenané v kombinácií hirudoterapie s úpravou stravy a niekedy aj s úpravou životného štýlu.
Ak máte k tejto téme otázky, využite náš kontaktný formulár, pomocou ktorého nám môžete Vašu otázku poslať.