Niekoľko dní pred začiatkom 2. svetového kongresu hirudoterapie sme v Moskve uskutočnili dlho plánovanú návštevu najstaršej farmy zameranej na chov pijavice lekárskej.
Táto farma nedávno oslávila svoje 75. narodeniny, a kto sleduje ruskú televíziu, mohol zástupcov tejto farmy vidieť v početných reportážach natočených na tému hirudoterapie. Reportáže boli vysielané na viacerých ruských televíznych staniciach. Na konci tohto článku priložíme video jednej takejto reportáže, aby ste mali predstavu o čom píšem.
Medzinárodné centrum pijavice lekárskej, pod ktoré táto farma patrí, sa okrem chovu pijavice lekárskej takisto špecializuje na výrobu kozmetiky, ktorej základom je práve výťažok z pijavice lekárskej. Podľa informácií z viacerých zasvätených zdrojov je to jediná kozmetika s výťažkom z pijavice lekárskej, ktorá skutočne funguje. Kozmetickej tématike sa plánujeme venovať v blízkej budúcnosti, takže už čoskoro môžete očakávať nové články a ak všetko dobre dopadne, onedlho v našom e-shope ponúkneme aj prvé vzorky.
Po našom príchode, povinnej registrácii a oblečení si tzv. hygienického plášťa nás privítala vedúca laboratória Elena Titova. Upozornila nás, že nás farmou prevedie za plnej prevádzky a poučila nás ako sa v priestoroch chovať. Následne sme už vstúpili do priestorov, kde sa nachádza hlavná časť chovu, ktorá je dimenzovaná na odchov až 3 miliónov pijavíc ročne. Za poslednú dobu sa však na trhu v chove pijavíc lekárskych vytvorila silná konkurencia, preto je momentálna produkcia oveľa nižšia ako boli pôvodné plány. Počas návštevy sme mali možnosť pozorovať ako pracujú tamojší zamestnanci a s niektorými sme sa aj porozprávali.
Počas návštevy sme si overili, že technológiu chovu máme na 100% zvládnutú, aj keď musím priznať, že sme dva zlepšováky odkukali a po našom návrate ich zaviedli do praxe v našom chove. Paradoxne sme zistili, že niektoré procesy sú u nás ďaleko náročnejšie a možno, teda podľa nás určite aj lepšie, vďaka prísnym európskym reguláciám. Ide hlavne o procesy pri udržovaní čistej vody, sterility a kvality kŕmnej krvi.
Na záver návštevy som oslovil riaditeľa s otázkou vzájomnej spolupráce a výmeny poznatkov. Aj tu sme sa však stretli s tým, že všetko týkajúce sa chovu pijavíc je veľkým tajomstvom a bol som odkázaný na získavanie vlastných skúseností neustálym hľadaním a optimalizovaním chovnej technológie.
Po tejto skúsenosti sme spolu s kolegami vyhodnotili ťažkú dostupnosť informácií o chove pijavice lekárskej kladne, pretože práve vďaka pokusom a omylom, ktoré ležali v základe tvorby vlastnej technológie chovu, sme dosiahli porovnateľné výsledky s najlepšími v obore .
Iná situácia bola na 2. svetovom kongrese hirudoterapie, kde boli chovatelia pijavíc z Iránu, Litvy a Dagestanu, ktorí boli ďaleko otvorenejší a pomocou obrazových materiálov bolo možné nahliadnuť aj do ich chovov.
V ďalšom článku priblížim niektoré technologické postupy v našom chove a vysvetlím prečo je možné na trhu kúpiť lacné, ale aj drahé pijavice lekárske