Ako prebieha hirudoterapia?

Už mnoho rokov ľudia hľadajú a vymýšľajú elixír mladosti. Existujú mnohé vynálezy, ktoré majú pre nás skoro rozprávkové prvky. Ale čo je to naozaj? Alebo existuje univerzálny liek na všetky choroby a bolesti a dokonca pôsobí na všetkých bez výnimky?
Samozrejme, že všeliek na všetky choroby neexistuje, pretože už neveríme na rozprávky. Aj napriek tomu však existuje nástroj, ktorý môžeme nazvať univerzálnym liekom. Nie sú to žiadne magické pilulky, ani elixír mladosti….sú to pijavice. Áno, počuli ste dobre, tieto malé pijavice dokážu vyliečiť mnoho chorôb, dokonca nájdu využitie aj v kozmetike.

Pijavice boli už pred 300-400 rokmi prvý a hlavný liek na všetky neduhy, bez ohľadu na symptómy. Niektorí autori podrobne popisujú postup liečby s pijavicami, ktorý môže byť trochu aj desivý.
Aká je teda terapia pijavicami? Je pozoruhodné, že veľmi pekná a pohodlná.
V prvom rade je potrebné poznamenať, že kedysi boli pijavice naozaj všeliek na všetko. Dnes sa medicína pohybuje míľovými krokmi vpred a pijavice sa už nepoužívajú náhodne. Pred sedením je nutné označiť približnú polohu pijavíc, aj keď pravdu povediac pijavice samé o sebe dobre vedia, kde zahryznúť. Po označenom mieste ľahko poklepkáme do jemného začervenania a potom je tu aplikovaný malý kužeľ s pijavicou. Potom už robí pijavica všetko ostatné.

Hirudoterapia trvá 40 až 80 minút, okolo 30 -40 minút je pijavica na tele, až kým sama nespadne alebo ju lekár neodstráni. Nemusíte sa báť, že by ste od bolesti stratili vedomie alebo ostali v nemom zdesení. Áno, budete cítiť zahryznutie, ale je to skôr pocit ako keď vás pichne komár alebo tenká ihla. Hneď po uhryznutí pijavica vstrekuje pod kožu špeciálny enzým, ktorý pôsobí na princípe lokálnej anestézie. Uhryznutie po sedení môže ešte pár dní jemne krvácať, ale už to nebolí a nie je to nič nezvyčajné. Je to preto, že tento enzým bráni zrážaniu krvi.

Sedenie sa odporúča raz za 2-3 dni, štandardný kurz obsahuje 4 až 10 sedení.