História hirudoterapie – liečenia pijavicou lekárskou

A aká je súčasnosť?
Jednoznačne možno povedať, že 19. a 20. storočie bolo v rozvoji hirudoterapie prelomové. O túto skutočnosť sa zaslúžili predovšetkým vedci a moderné metódy výskumu, kedy už nebolo potrebné len slepo veriť skúsenostiam našich predkov, ale bolo možné si všetky informácie overiť na základe dostupnej a stále sa rozvíjajúcej vedy, teda na úrovni biochemických a biomolekulárnych procesov. Tejto úlohy sa najlepšie zhostili v Rusku, kde aj vďaka historickým príčinám boli k danému výskumu vhodné podmienky. Dnes úroveň hirudoterapie v Rusku a na Ukrajine značne prevyšuje ostatné krajiny na celom svete.

Na záver ešte uvediem, že niektorí vedci považujú terapiu pijavicou lekárskou za takú významnú a inšpirujúcu, že sa podujali vyrobiť takzvanú mechanickú pijavicu. Teda prístroj, ktorý bude fungovať podobne ako pijavica, pričom však lekári budú kontrolovať látky, vypúšťané namiesto slín pijavice lekárskej, a zároveň dokážu liečebný efekt preniesť hlbšie do organizmu človeka. Ako hovoria: „Pijavica sa prehryzne iba do určitej hĺbky. Náš prístroj je však možné zaviesť do akej hĺbky chceme.“

Profesor Gennadij Nikonov po tom, ako uvidel výsledky práce na výskume pijavice lekárskej, zanechal veľkú prosbu pre ďalšie pokolenie vedcov – Pijavica lekárska včera, dnes, zajtra.