Mechanizmus účinku pijavice
Takmer každý už dnes počul o pijaviciach. Niekto sa ich bojí ako dieťa, niekto ich už chytil v močiari, a niektorý s ich pomocou úspešne korigujú svoje zdravie.
V dnešnom svete je hirudoterapia, čiže terapia s pijavicami, opäť na vrchole popularity. A pritom to nie je žiadna novinka. Je to starý, ale osvedčený spôsob, ktorý môžeme nazvať aj „večná klasika“.
Mechanizmus účinku pijavice môžeme prirovnať k lokálnej anestézii a pijavice sú vlastne skúseným chirurgom. Správne identifikujú slabé miesta v tele pacienta a efektívne s nimi zaobchádza. Ako skalpel pijaviciam slúžia ich zuby. Áno, aj napriek tomu, že pijavice patria do triedy annelida, v priebehu svojej existencie sa im vyvinuli čeľuste s chitínovými zubami. Hoci tieto drobné zuby a čeľuste sú ako tri malé mlynské kamene sú tieto zariadenia dostatočne presné pre rez hĺbky 1,5 mm. V dobe sania zároveň vypúšťajú anestetikum, špeciálny enzým, ktorý otupuje bolesť. Sanie pijavice tak pripomína jemné pichnutie ihlou.
Pijavica, ako správny lekár, nezabúda na bezpečnosť. Aby bola operácia úspešná potrebuje stabilitu a presnosť. To zabezpečujú dve prísavky v protiľahlých častiach tela, ktorými sa prisaje k telu pacienta. Odpojí sa zvyčajne sama, po tom, čo sa nasýti.
Aj keď ani jedna pijavica na svete nemá žiadny lekársky diplom, skúsenejšieho lekára nájdeme len ťažko. Príbeh hirudoterapie začal predsa už pred narodením Krista.