V rytme s pijavicami

Pijavice nepochybne majú na ľudský organizmus liečivé účinky. Ale keď sa nad tým zamyslíme, nie je to len sanie „zlej krvi“. Áno, to je dôležité a veľmi užitočné a potrebné, ale v skutočnosti je to len špička ľadovca.
Nemenšie sú výhody osobitného tajomstva obsiahnutého v slinách pijavíc, v skutočnosti obsahujú biologicky aktívne látky, ktoré po uvoľnení do krvi človeka majú liečivé účinky. Mnohý však nedávajú patričnú dôslednosť na ďalší dôležitý fakt, že pijavice nie len sajú krv človeka, ale sajú ho aj v určitom rytme. Procesy sajúcej pijavice môžeme porovnať k práci výkonného čerpadla, ktoré svojou periodicitou dobre vykonáva svoju prácu. A práve táto frekvencia prináša mnoho výhod, najmä pre ľudí s ochorením kardiovaskuláneho systému. Pijavice sú špecifické pre ich vlastný špeciálny rytmus, ktorý pri saní prenáša aj na steny krvných ciev, a tak je zasielaný do celého obehového systému. Takto sa liečia poruchy obehového systému, ku ktorým došlo kvôli nedostatku cvičenia. Pijavice liečia mikro zrazeniny a cievy zužujú alebo rozširujú podľa potreby. Hirudoterapii by mali venovať pozornosť aj osoby s poruchami neuro-hormonálnych mechanizmov. Podráždenie od uhryznutia ovplyvňuje nielen pokožku, ale aj receptory podkožného tuku, svalov, šliach a všetkých ostatných miest v okolí uštipnutia, kde sú nervy a krvné cievy. Najskôr dôjde k lokálnej reakcii a potom je tok impulzov vysielaných na aktívne segmenty miechy, ktorý, sprostredkuje reakcie centrálnemu nervovému systému, ktorý nemôže spôsobiť reakciu. Na to sa používa celý rad zložitých neuro-hormonálnych odkazov zameraných predovšetkým na množenie ľudských síl v boji proti tejto chorobe.
V modernej medicíne sú pijavice široko a úspešne použité pri liečbe hypertenzie, aterosklerózy, angíny pectoris, ischemickej choroby srdca, post-mŕtvici a post-myokardu srdca. V súčasnej dobe rad výskumných lekárskych inštitúcií vyvíja nové spôsoby liečby ochorení na základe hirudoterapie.