Pijavice – liek bez vedľajších účinkov.

Dnešná medicína ponúka stovky, možno tisícky rôznych liekov. Avšak, všetky majú jedno spoločné – prítomnosť nežiaducich účinkov, niekedy takmer nepostrehnuteľných , niekedy veľmi hmatateľných. Ako zázrak sa na tomto pozadí javia pijavice.
Je to totiž prípad, keď použitie liečby nemá žiadne významné nežiaduce účinky. Pijavice môžu byť pritom použité pri liečbe obrovskej rady ochorení. Pri reumatológii – pijavice pomáhajú pri liečbe rôznych ochorení kĺbov a dokonca aj reumatizmu. Terapia pijavicami sa používa tiež pri ochorení obehového systému, ateroskleróze, dystónie, ischemickej choroby srdca, chlopňovej srdcovej choroby. S hirudoterapiou môžeme tiež znížiť pravdepodobnosť infarktu a mŕtvice.
Hirudoterapia má vynikajúce výsledky a to nielen ako nezávislá metóda, ale aj v kombinácii s inými metódami, napríklad pri liečbe endokrinných ochorení a porúch metabolizmu. Tiež úspešne lieči mnohé neurologické ochorenia, ochorenie pohybového ústrojenstva, očí, uší, dokonca aj sexuálnych porúch.
Hirudoterapia má dôležitú výhodu – a to rýchly efekt- po 2-3 sedeniach je možné znížiť bolesti a krvácanie. Zoznam kontraindikácií pri terapii pijavicami je popri tomto všetkom zanedbateľný. Jedná sa o hemofíliu, pretrvávajúcu hypotenziu, tehotenstvo a výstrednosť.