Terapia pijavicami a závislosť

Liečba ľudí, ktorí sú závislí na alkohole, pijavicami je známa už od staroveku. Aj princ Potemkin používal túto „staromódnu“ metódu ako spôsob ako sa vysporiadať s „opicou“.

Moderná medicína pozná mnoho účinných liekov, ktoré pomáhajú pri liečbe abstinenčných príznakov, ale tieto lieky majú zvyčajne veľa vedľajších účinkov (letargia, ospalosť, zníženie výkonnosti, atď.)

Používanie pijavíc v kombinácii s farmakoterapiou umožňuje značne znížiť dávkovanie sedatív pre dosiahnutie požadovaného účinku, a tým aj výrazne znížiť alebo úplne eliminovať nežiaduce vedľajšie účinky liekov. . U miernych príznakov intoxikácie alkoholom alebo abstinenčných príznakov ( bolesť hlavy , nevoľnosť , slabosť , znížený výkon ) len jedno sedenie hirudoterapie účinne odstráni všetky prejavy “ opice “ a obnoví normálny duševný a fyzický stav bez použitia drahých liekov . Priebeh liečby pijavicami v kombinácii s inými terapiami môže nielen výrazne znížiť dĺžku a frekvenciu alkoholových záchvatov , ale aj úplne zbaviť osobu z príznakov závislosti na alkohole.

Aby bolo možné vysvetliť pozitívny efekt hirudoterapie na závislosť, musíme vysvetliť dôvody alkoholovej a drogovej závislosti. Väčšina expertov verí, že príčinou je porucha v mozgu v dôsledku nedostatku niektorých neurotransmiterov ( serotonínu, enkefalínov, endorfínov, atď.). Tieto látky sa bežne nazývajú aj hormóny šťastia. Nedostatok týchto látok môže byť vrodený (kvôli dedičným dôvodom) alebo získaný (po akútnych a chronických ochoreniach, kvôli nedostatku slnečného žiarenia, poruchám príjmu potravy, atď.) Alkohol môže dočasne nahradiť nedostatok hormónov šťastia, vytvára ilúziu zlepšenej nálady a zvýšenia fyzických a intelektuálnych schopností. Ale prílišné spoliehanie sa na takýto doping vedie k ďalšiemu oslabeniu prirodzenej produkcie hormónov. V dôsledku vzniku závislosti na alkohole exponenciálne, čo znamená stratu všetkých vnútorných orgánov a systémov, psychickej a fyzickej degradácii. Mnoho látok, ktoré sú syntetizované v tele sú obsiahnuté v niektorých potravinách ( čerstvé ryby, mäso a vajcia, čerstvé mlieko a mliečne výrobky, med, orechy, ovocie a zelenina). Zvyčajne ale pacienti so závislosťou na drogách a alkohole majú narušené všetky metabolické procesy a len pomocou „banánov a ananásov“ problém nevyriešia. V súčasnej dobe existujú lieky, ktoré zvyšujú tvorbu serotonínu a iných podobných látok v tele, ale tieto lieky majú určité kontraindikácie a vykazujú vedľajšie účinky. Ako teda vyriešiť tento problém?
Vedci preukázali, že slinné žľazy liečivých pijavíc obsahujú serotonín a asi tridsať biologicky aktívnych látok, ktoré zlepšujú stav a obnovujú prietok krvi, metabolizmus a metabolické procesy v tele. Tieto látky pomáhajú nielen zbaviť sa závislosti na alkohole a drogách, ale sú vynikajúcim prostriedkom prevencie proti depresii, neuróze a nespavosti.